תרונות אנרגיה סולארית לתעשייה
אנרגיית השמש יכולה להיות מוגדרת בצורה הטובה ביותר כאור המועבר מן השמש, אשר ניתן להשתמש בו לחימום סולארי.

המתקנים השונים של אנרגיה סולארית בעצם ממירים את הקרינה האלקטרומגנאית שהשמש פולטת לאנרגיה תרמית או לחשמל. מאחר וקרינת השמש הינה מאגר אנרגיה בלתי מתכלה, לאנרגיה זו פוטנציאל בלתי ממומש גבוהה מאד, להפוך למרכיב עיקרי בשוק האנרגיה העולמי.

העולם כולו מתפתח לעבר ייצור של אנרגיות ירוקות ופחות מזהמות. בניהם גם האנרגיה הסולארית. ייצור חשמל סולארי בישראל בפרט ובעולם בכלל נהיה לפופולארי בעבור יזמים ובעלי קרקעות ומפעלים אשר מוכנים לפרוס “חוות סולאריות” על פני השטחים הפתוחים שלהם או על פני גגות המפעלים שלהם. מדובר על ייצור של אנרגיה ירוקה וידידותית לסביבה וביצירה של חשמל שנמכר בסופו של דבר לחברת החשמל, לצורך העניין, האנרגיה הסולארית הזו מגיעה בסופו של דבר לצרכן הרגיל שמשלם את חשבון החשמל שלו בכל חודשיים.

אף על פי שתחום ייצור חשמל סולארי עדיין לא מפותח מספיק בארץ ולא כל בעלי העסקים והיזמים לקחו על עצמם את היוזמה לייצור חשמל, בשנים האחרונות ניתן לראות מגמה של הצטרפות של יזמים חדשים והתעניינות בנושא האנרגיה הירוקה, הידידותית והלא מזהמת – האנרגיה הסולארית

שימושים לאנרגיה סולארית בתעשייה

לאנרגיה סולארית מגוון שימושים, השימוש הנפוץ ביותר שודאי כולנו מכירים הוא דוד שמש. דוד שמש הוא פיתוח שבעזרתם של קולטי שמש הופך את  אנרגיית הקרינה שהשמש פולטת לחום, שמחמם את המים. רבים ודאי לא יודעים זאת, אך דוד השמש הוא פיתוח ישראלי(!), בנוסף הוא מצוי ברוב הבתים כיום.

מעבר לשימוש זה, לאנרגיה סולארית עוד שימושים רבים, דוגמא מובהקת היא שימוש באנרגיה סולארית להפקת חשמל. תחנת כוח תרמו סולארית עושה בדיוק את זה. תחכנת כוח תרמו סולארית היא תחנת כוח שמשמשת לייצור חשמל, אשר עושה זאת בעזרת קולטי שמש. תחנת כוח זו הופכת את האנרגיה הנקלטת מהשמש לחום, ובעזרת החום הזה מייצרים קיטור, הקיטור מניע טורבינה אשר מייצרת חשמל.

היתרונות והחסרונות של שימוש באנרגיה סולארית

היתרון המובהק ביותר של אנרגיה סולארית הינו שהיא אנרגיה בלתי מתכלה. אנרגיה סולארית אינה אוזלת כמו מאגרים אחרים של חומר המשמש לייצור אנרגיה אשר בידנו (נפט למשל).

בנוסף הפקת אנרגיה סולארית היא תהליך נקי להפקת חשמל אשר אינו פוגע בסביבה. מעבר לכך, בתחנות כוח שמשתמשות באנרגיה סולארית אין פגיעה בביצועים לאחר שנים(בניגוד לתחנות כוח אחרות), והשימוש באנרגיה סולארית הינו יציב לאורך שנים.

החסרונות של אנרגיה סולארית היא שעלות תחנות כוח אשר משתמשות באנרגיה זו גבוהה בהרבה מתחנות כוח אחרות שמשתמשות בפחם או בסוגים אחרים של דלק. הפקת האנרגיה אינה סדירה. שינויי מזג האוויר ולילות יכולים להשפיע לרעה על הביצועים. בנוסף, תחנות כוח סולאריות לוקחות לרוב משאבי קרקע גדולים יותר מתחנות כוח קונבציונאליות.