רטיבות בקיר או נזילת מים בקירות נוצרות ממקור חיצוני או מקור פנימי בקיר. רטיבות תופיע כתוצאה מחדירת מי גשם החודרים למעטפת המבנה, דרך חלונות, גגות, מרפסות, דלתות או חלונות.

מי גשמים ואפילו מי תהום יכולים לחדור לרצפת בית דרך אלמנטים הבאים במגע עם הקרקע, ביניהם תחתית הקירות, רצפות קומת הקרקע בבית ומרתפים. כמובן שתהליך כזה יכול להתרחש במשך שנים עד שהוא מגלה את אותותיו ההרסניים. נזילות לעומת זאת, מופיעות כתוצאה מדליפה או שיבוש במערכת המים והביוב הביתיים, למשל מדליפה או נזילה מאחד הצינורות או הברזים. במקרה כזה תופעות של ‪רטיבות או עובש יופיעו באזור חדר הרחצה, חדר השירותים והמטבח‪.

‬לקריאה נוספת על איתור ליקויי בניה בפורטל של באם

סיבה נוספת להופעת סימני רטיבות היא היווצרות של מי עיבוי על חלקים פנימיים של קירות, גגות ורצפות קרים הבאים במגע של אוויר חם שבתוך המבנה.

הסיבה אחרת להופעת נזילות נעוצה בבנייה רשלנית או לא מקצועית, שבמהלכה נכלאו מים בתוך רכיבי המבנה עצמם כגון קירות או רצפות.

חדירת מים דרך סדקים במבנה, ספיגה קפילארית – כל אלו יכולים לגרום להופעת רטיבויות ונזילות במשך הזמן. כל אלו מעידים על ליקויי בניה ועל בעיות באיטום וניתן לאתר כשלים אלו בבדיקה של מהנדס מומחה.

סימנים המעידים על רטיבות בקיר או נזילות

ישנם סימנים הגלויים לעין לא מקצועית ויכולים להעיד על נזילה או רטיבות באחד מחלקי המבנה:

א. כתמי רטיבות או הצטברות מלחים על הקירות ,רצפות והתקרות .

ב. הופעת עובש ועיבוי.

ג. צבע או טיח מתקלף.

ד. תזוזת,שקיעת אריחים ברצפות ועוד.

כל שינוי בגוון או בצורת הקירות, הרצפות וחלקי המבנה האחרים עלולים להעיד על נזילה ורק איש מקצוע יוכל לוודא מה מקור הליקוי וכיצד ניתן לתקן אותו. זכרו שחדירת מים עלולה לגרום לנזק בריאותי כתוצאה מהמגע עם חיידקים מהחוץ וירידת הטמפרטורה ברכיבי המבנה. אל תחכו שהנזק יתפשט כדי לטפל בבעיה, היא לא תעלם מעצמה…